Доступність посилання

ТОП новини

«Нове місто» на Арабатській стрілці. Що стоїть за проєктом будівництва «житла для херсонців»


Сергій Аксьонов та будівництво у Криму. Колаж

КРИМ – Ставленик Кремля на тимчасово окупованій частині Херсонської області Володимир Сальдо в ефірі російського телеканалу «Крым 24» оголосив про плани будівництва нового міста на Арабатській стрілці. Крим.Реалії вирішили дізнатися думку кримських політиків та активістів про цей російський проєкт.

За словами Сальдо, ідея збудувати місто на Арабатській стрілці належить Володимиру Путіну.

«Це ідея президента РФ. Під час робочої зустрічі з ним він висловив ідею. Я будівельник і для мене збудувати місто – мріяти тільки можна було. Зараз президент запитує і мене, і своїх підлеглих, як ведеться підготовка», – повідомив так званий тво «губернатора» Херсонської області.

Сальдо обіцяє, що «перший камінь нового міста буде закладено найближчим часом».

«Ми оголосимо конкурс на найпривабливішу назву міста на Арабатській стрілці. Це буде справедливо, щоб люди обрали назву», – розповів Сальдо в ефірі російського телеканалу «Крым 24». При цьому він запропонував свою назву – Щасливцеве (Счастливцево).

Справа наліво: Володимир Сальдо, Володимир Путін і Денис Пушилін на концерті, присвяченому анексії Росією окупованих територій України. Москва, 30 вересня 2022 року
Справа наліво: Володимир Сальдо, Володимир Путін і Денис Пушилін на концерті, присвяченому анексії Росією окупованих територій України. Москва, 30 вересня 2022 року

«Закладено велике економічне значення. Для жителів Херсонської області буде більш пільгова реалізація житлових сертифікатів, ніж у Криму. На півострові ціни значно вищі. Вже зараз дехто хоче притримати сертифікат і придбати житло в новому місті. Для жителів Херсона і Херсонської області будуть найвигідніші умови», – запевнив Володимир Сальдо.

На думку заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова, проєкт нового міста потрібен ставленикам Кремля, щоб встигнути до деокупації «розпиляти кошти», які можуть бути виділені Москвою на його реалізацію.

Місто для туристів на Арабатській стрілці, впевнений, буде збудоване, але збудоване Україною
Ільмі Умеров

«Взагалі-то Росії доведеться побудувати десятки великих міст, сотні різних населених пунктів, тисячі об'єктів інфраструктури, які вона сама й зруйнувала. А як оцінити десятки тисяч людських життів, забраних війною, розв'язаною РФ? Сотні тисяч поламаних доль і мільйони вимушено переміщених осіб, а просто біженців. Місто для туристів на Арабатській стрілці, впевнений, буде збудовано, але збудовано Україною. «Товариш» Сальдо не збирається інвестувати свої гроші, а передбачається (як завжди це було раніше) розпил «інвестицій» із бюджету за участі підлеглих Путіна. Але цього разу «товариші» мають турбуватися не за міфічний, ще не збудований об'єкт, а за те, що вже наробили на тимчасово окупованих територіях, починаючи з мародерства і до демонтажу та вивезення величезних заводів. Війна, розв'язана Росією, буде нею програна. Україну відбудуємо», – розповів своє бачення ситуації Крим.Реалії заступник голови Меджлісу.

Ільмі Умеров, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу
Ільмі Умеров, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу

Командир батальйону «Крим» Іса Акаєв вважає, що далі заяв у цьому питанні справа не піде.

Призначенець Кремля хоче такими заявами показати свою значущість, мовляв, цар звернув на мене увагу, цар підтримав мій проєкт
Іса Акаєв

«Це схоже на бенкет під час чуми. Це ніби заява з паралельного світу. Впевнений, що це дурниці. Призначенець Кремля хоче такими заявами показати свою значущість, мовляв, цар звернув на мене увагу, цар підтримав мій проєкт, отже, я маю якусь вагу. Росія – це велика мильна бульбашка, що паразитує на величезних природних ресурсах. І ця мильна бульбашка поширює бацили «русского мира». Навіть у нас в Україні досі є заражені цими бацилами, з цим треба боротися. Ми будуємо країну, де кожен є особистістю, де люди допомагають і підтримують один одного. А інакше – як нам потім дивитися в очі вдів і дітей наших загиблих побратимів?» – прокоментував ситуацію Крим.Реалії комбат.

Іса Акаєв, командир батальйону «Крым»
Іса Акаєв, командир батальйону «Крым»

Кримський громадський діяч Рагім Гумбатов вважає, що за величезного дефіциту російського бюджету ідея з будівництвом нового міста виглядає сумнівною.

Грошей немає, а ви тут хочете збудувати нове місто?!
Рагім Гумбатов

«Це не нова, а стара традиція – будувати нові міста на новозвільнених територіях, щоб показати міць нової батьківщини аборигенам. Як ми пам'ятаємо з історії, Потьомкін також будував нові міста. Примітно, що нещодавно Путін затвердив бюджет РФ на 2023 рік з дефіцитом майже три трильйони рублів. Грошей немає, а ви тут хочете збудувати нове місто?! З іншого боку, згадалася давня історія про те, як російський президент у своєму кабінеті встановлював відеокамери, щоб стежити за будівельниками, які зводили будинки для погорільців у якійсь області. І потім скаржився на будівельників, мовляв, «вони якась окрема нація»... Особливо за нинішніх умов видається ця історія з «новим містом» дуже сумнівною. Як то кажуть, бажання є, але чи співпаде воно з можливостями?!» – розповів свою точку зору в коментарі Крим.Реалії громадський діяч.

Рагім Гумбатов, кримський громадський діяч
Рагім Гумбатов, кримський громадський діяч

Активіст міжнародного громадського руху #LiberateCrimea Руслан Сейдаметов зазначає, що цей проєкт має ще й пропагандистську мету.

Для Сальдо створюють вотчину для годування. Спробують реалізувати, частину грошей розкрадуть
Руслан Сейдаметов

«Ця ідея, як і багато в російській реальності, пов'язана, на мою думку, з пограбуванням російського бюджету. Своєрідна вотчина для годування вірнопідданих. Ось для Сальдо її і створюють. Спробують реалізувати, частину грошей розкрадуть і думатимуть над новими проєктами, де ще можна отримати бюджетне фінансування, організувати підряд, отримати відкат тощо. Плюс це пропагандистський проєкт, мовляв, Україна не будувала, а ми, як прийшли – так одразу. Подивитися варто на приклад Маріуполя, де робили схоже. Збудували квартал, поки все місто в руїнах, а будинки без шибок, ще й продати намагаються за середньоросійськими цінами в окупованому та розбитому місті. Перспектив цієї ідеї жодних, хоча головна їхня мета буде досягнута – вся вертикаль стане багатшою, формально на будівництві, а за фактом – на війні. Особисте ставлення у мене до цього складне. З одного боку, що більше крадуть із бюджету країни-агресора, то краще – менше залишиться на війну, а з іншого, всі підгодовані будуть навіть закривавленими руками до останнього триматися за свою годівницю і продовжувати війну. Для цих не пахнуть ні гроші, ні кров», – розповів Крим.Реалії активіст.

У 2021 році російська влада Криму заявила про наміри будівництва нового міста в західній частині Кримського півострова. Першим про це заявив російський віцепрем’єр Криму Євген Кабанов.

Незабаром після цього плани щодо будівництва нового міста конкретизував уже російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов). «Західне узбережжя, там великі гравці готові збудувати населений пункт із проживанням близько 50 тисяч жителів. Це проживання та відпочинок у курортний сезон. Нині тривають розрахунки. Це західний Крим, Сакський район, великі вільні площі. Є розуміння, що це буде затребуваним», – заявив він. Минуло два роки, але будівництво міста так і не розпочали.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

  • 16x9 Image

    Павло Кривошеєв

    Кримчанин, журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2016 року. Пише про проблеми районів степового Криму, зокрема, про екологічну ситуацію, водопостачання, соціальні проблеми, економіку та порушення прав людини в регіоні.

XS
SM
MD
LG